23 lutego – Ogólnopolski dzień walki z depresją

lut 19, 2024

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Zaburzenie depresyjne (znane również jako depresja) jest częstym zaburzeniem psychicznym. Obejmuje obniżony nastrój lub utratę przyjemności lub zainteresowania czynnościami przez dłuższy czas.

Depresja różni się od zwykłych zmian nastroju i uczuć związanych z życiem codziennym. Może wpływać na wszystkie aspekty życia, w tym na relacje z rodziną, przyjaciółmi i społecznością. Może wynikać lub prowadzić do problemów w szkole i pracy.

Depresja może przytrafić się każdemu. Osoby, które przeżyły przemoc, poważne straty lub inne stresujące zdarzenia, są bardziej narażone na depresję. Kobiety częściej zapadają na depresję niż mężczyźni.

Szacuje się, że zaburzeń depresyjnych doświadcza 3,8% populacji, w tym 5% dorosłych (4% wśród mężczyzn i 6% wśród kobiet) oraz 5,7% dorosłych w wieku powyżej 60 lat. Około 280 milionów ludzi na świecie cierpi na depresję (1). Depresja występuje około 50% częściej u kobiet niż u mężczyzn. Na całym świecie ponad 10% kobiet w ciąży i kobiet, które właśnie rodziły, doświadcza depresji. Co roku w wyniku samobójstwa umiera ponad 700 000 osób. Samobójstwo jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów osób w wieku 15–29 lat.

Kluczowe fakty:

Depresja jest częstym zaburzeniem psychicznym.
Szacuje się, że na całym świecie na depresję cierpi około 5% dorosłych.
Na depresję choruje więcej kobiet niż mężczyzn.
Depresja może prowadzić do samobójstwa.
Istnieje skuteczne leczenie łagodnej, umiarkowanej i ciężkiej depresji.